Semazen Nedir ? Neden ve Nasıl Döner ?

Semazen nedir sorusuna cevap Uzman Organizasyon olarak semazen ve sema ile ilgili bilgi vermek istedik. Günümüzde nadirlikle görmüş olduğumuz semazen grubu gösterileri hakkında bilgi almak için bizimle  iletişime geçiniz. Bu makalemizde aşağıdaki konuları ele alacağız.

  • Sema Nedir ?
  • semazen nedir?
  • semazen neden döner ?
  • Semazen dönerken başı neden dönmez?
  • Semazen kime Denir ?

Semazen Nedir ?

Semazen NedirSemazen sema yapan Mevlevi dervişi anlamına gelmektedir. Semazen gösterilerinde dönülür fakat bu bir dönüş değil sema demek de dönmek değildir.

Mevlevilik döneminden günümüze gelen semazenlik de dönmek diye bir kavram yoktur. Mevlevilik de sema ederler.  Sema edene semazen denir. semazen grubu organizasyonu için tıklayınız.

 

Neden Döner ?

Sema sözlük anlamı gök evren anlamındadır fakat mevlevilik’te işitmek anlamına gelir. O dönme hareketi insanın oluşumunu ve yüce allaha ulaşmayı kainatın oluşumunu ve inşanın kainatta dirilişini sembol eder. Semazen ekibi İÇİN TIKLAYINIZ..

Semazen Nasıl Döner ?

Semazen gözleri kapalı olarak sema ederken etrafındakileri değil manevi bir duygu ile dönmektedir. Baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşmaz tasavvuf müziği insanın kalp ritminden esinlenerek yapılmıştır.

Semazen  sema dönerken yaptığı hareketlerin anlamı 

Kolların Çapraz Durmasının Anlamı:Burada Allahın tek olduğunu göstermektedir. Bu görünümle Elif harfini yani Arapça A harfi ve 1 rakamına benzer.

Kol ve elleri açma : Semazen sol elini yukarı diğer elini aşağı dönüktür. Bu Hakk’tan alıp halka dağıtmak anlamına gelir.

Herkes Semazen Olabilir mi ?

Semazen olmak için önce mevlevi olmak gerekir çünkü semazen sema ile döner. Her mevlevi sema etmeyi çok iyi bilir.

Semazen Olmak için Nasıl Eğitim Alınıyor ?

Tv ve gazete gibi sosyal medaya gibi kısımlarda görmüşsünüzdür bir tahtaya çakılmış bir çivi. Yuvarlak bir tahtaya çivi çakılır sabit bir şekilde sema etmek için çakılmaktadır.

Semazen adayı bu çivinin arasına baş ve ikinci parmağını sokar ve sabit bir şekilde dönüşü sağlanır. Semazen eğitiminde semazen kıyafeti(tennure) giymez. Normal kıyafetle sema eder.

Çivi ile atılan çarklar gün geçtikçe arttırılır. artıkça vaktiyle kollar açılmaya başlar ve semazen kıyafeti giyilir.